Κεντρική Επάνω Το Σχολείο μας Το χωριό μας Προσωπικό Τάξεις Σχ Συνεταιρισμός Προγράμματα

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ

Το πρώτο πράγμα που αντικρίζει κάθε επισκέπτης του χωριού μας στο κέντρο κοντά στη μικρή πλατεία είναι το επιβλητικό κτίριο του 6/θ Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου τα οποία ανήκουν στο 2° Γραφείο της Δ/νσης Ν. Πιερίας. Ένα μέρος του κτίστηκε το 1950 και συμπληρώθηκε στη σημερινή μορφή του το έτος 1960.Είναι διώροφο εμβαδού 1050 τ.μ. και διαθέτει αυλή 2576 τ.μ.

Διαθέτει οκτώ (8) αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα Νέων Τεχνολογιών, γραφείο διδασκόντων, γραφείο Δ/ντή, μικρή αποθήκη και αίθουσα πολλαπλών χρήσεων. Στεγάζονται δε σ' αυτό 130 μαθητές του Δημοτικού και 30 του Νηπ/γείου κατά το τρέχον σχολικό έτος 2005-06. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια ο αριθμός αυτός είναι σταθερός και μάλλον αυξανόμενος. Από το σχολικό έτος 2003-04 λειτουργεί ως Ολοήμερο με 40 μαθητές .

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ

Το Σχολείο μεταφέρθηκε στη σημερινή του θέση το 1950 απ' την αυλή του Ναού Αγίου Γεωργίου. Εκεί είχε λειτουργήσει για πρώτη φορά το 1908 ή 1909.

Στην εποχή της τουρκοκρατίας λέγεται ότι κάποιος αλλαξοπιστήσας Οθωμανός πέτυχε την έκδοση φιρμανίου της υψηλής πύλης για τη θεμελίωση του Ιερού Ναού. Την ίδια χρονιά έγινε με ενέργειες δικές του νόμιμη η λειτουργία του Ελληνικού Σχολείου και στεγάστηκε σε μια αποθήκη στο προαύλιο του Ναού η οποία είχε κτισθεί δήθεν για τη συγκέντρωση του «δεκάτου» της φορολογίας.

Σ' αυτή την αποθήκη στεγάστηκε το Δημοτικό Σχολείο Λόφου μέχρι το 1950, οπότε και μεταφέρθηκε σε οικόπεδο που είναι δωρεά κατοίκων.