Κεντρική Επάνω Το Σχολείο μας Το χωριό μας Προσωπικό Τάξεις Σχ Συνεταιρισμός Προγράμματα

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΟΦΟΥ

Τον Οκτώβριο του 2003 ιδρύσαμε στο Σχολείο μας Σχολικό Συνεταιρισμό σύμφωνα με την Φ3/1085/ΓΙ/1456 απόφαση που είναι δημοσιευμένη στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης (αρ. φύλλου 1107/15/12/1997).
(Το καταστατικό του Συνεταιρισμού σε μορφή pdf

Το αποφασίσαμε στο Σχολικό Συμβούλιο για να συμβάλλει στη διαπαιδαγώγηση των μαθητών σχετικά με τις αρχές αλληλοβοήθειας της συνεργασίας και της κοινωνικής ευθύνης ,στην ανάπτυξη της ανεξάρτητης σκέψης και δημοκρατικής συνείδησης ,καθώς και τη γνώση συλλογικών μορφών οικονομικής δραστηριότητας.

Ειδικότερα με το Συν/σμό οι μαθητές εθίζονται στο πνεύμα της αυτοδιαχείρισης με την οικονομική τους δραστηριότητα, της κοινωνικοποιημένης σχολικής ζωής με τις ποικίλες δραστηριότητες που αναλαμβάνουν ,οι οποίες επεκτείνονται στην έρευνα, στις πολιτιστικές εκδηλώσεις ,στις εκδρομές ,στις βιβλιοθήκες, στην τέχνη και γενικότερα στην ανάπτυξη πρωτοβουλίας και στον εθισμό στη συνεργασία και στη συλλογικότητα.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΥΝ/ΣΜΟΥ

Λειτουργία Κυλικείου , το οποίο δουλεύουν εξ ολοκλήρου τα παιδιά της εκάστοτε ΣΤ' τάξης κατά ομάδες ανά εβδομάδα, έχοντας υπεύθυνο το δάσκαλο της τάξης.

Ομάδες εργασίας για την κατασκευή και προώθηση ημερολογίων ,κάθε Οκτώβριο, Νοέμβριο και Δεκέμβριο.

Μαθήματα Ζωγραφικής κάθε Σάββατο απόγευμα από 16.00 μέχρι 20.00 σε τρία τμήματα με δάσκαλο Ζωγραφικής.

Ζωγραφική διδάσκει κάθε Σάββατο απόγευμα σε τρία τμήματα των 20 περίπου παιδιών ο κ. Στράτος Τσιρβούλης ο οποίος κατάγεται απ' τη Μυτιλήνη και μεγάλωσε στον Πειραιά όπου τελείωσε τις σπουδές του. Η επαφή του με τη ζωγραφική ξεκίνησε απ' την ηλικία των 6 ετών. Έχει ταξιδέψει ανά τον κόσμο και μαθήτευσε δίπλα σε αξιόλογους ζωγράφους προτιμώντας πάντα την τεχνοτροπία των παλαιοτέρων. Ασχολήθηκε με την γλυπτική-υαλογραφία-χαλκογραφία.

Από το 1992 ασχολείται με την αγιογραφία. Έργα του κοσμούν Ναούς του Πατριαρχείου Κωνσταντινούπολης και Αλεξάνδρειας. Έχει εκθέσει έργα του σε 8 ατομικές και 14 ομαδικές εκθέσεις σε Αθήνα και Πιερία. Έχει λάβει μέρος στα εικαστικά δρώμενα «Θεσ/νίκη πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης».

Διετέλεσε επί σειρά ετών σε διοικητικά συμβούλια Πολιτιστικών Συλλόγων και Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων.

Τιμήθηκε πολλές φορές για την αφιλοκερδή προσφορά του στα πολιτιστικά δρώμενα της Πιερίας και τις διδασκαλίες του σε πολλά Σχολεία του Νομού μας.

Μαθήματα χορού.

Καλλωπισμός Σχολείου και αύλειου χώρου.

Εμπλουτισμός Σχολικής βιβλιοθήκης.

Ημερολόγιο 2003-04 Ημερολόγιο 2004-05 Ημερολόγιο 2005-06